TURİZM PROJELERİ

Festival ve Şenlikler   

Çamlıyamaç Köyü Muhtarlığı tarafından düzenlenen her yıl Eylül ayının 2. Haftası yapılan Armutlu Mezra Festivali önemli festivallerdendir. Bu festival suresince yöre halkı tarafından yetiştirilen çeşitli tarım ürünleri arasında yarışmalar yapılmakta, yöre halkı hasat mevsiminin bitişini kutlamaktadır. Benzer festivallerden biri de Sapaca Köyü Puşulu Yaylası Festivali'dir. İlki 2007 yılında düzenlenen festival Muhtarlık ve Sapaca Kültür ve Turizm Derneği tarafından organize edilmektedir. 

Paisor Yaylası'nda yine her yıl küçük çaplı bir festival düzenlenmektedir. Her yıl Temmuz ayı sonunda Sapaca Köyü Puşulu Mezrası'nda güreş, bal, buzağı festivalleri düzenlenmekte, bu kapsamında yörenin yerel yemeği olan Cağ  Kebabı yapılmaktadır. 19 Mayıs 2008 tarihinde Uzundere İlçesi Tortum Şelalesi'nde 1.Şelale Festivali ve Gençlik Şöleni düzenlenmiştir               

Denizcilik ve Kanotaj Bayramı                                                                                         

Uzundere İlçesi Tortum Gölü'nde 1 Temmuz 2007'de ilki düzenlenen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlanmıştır. Uzundere Kaymakamlığı, Uzundere Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Denizcilik Müsteşarlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Tortum Gölü'nde yelken yarışları düzenlenmiştir. . 

  Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi(DATUR)   Efes Pilsen'in, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi(DATUR) kapsamında25-27 Eylül 2009'da Uzundere ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Yaz ve sonbahar aylarında doğa şenlikleri, kuş gözlem festivalleri, yarışlar, yelken yarışları, dağcılık ve kamçılık gibi yeni faliyetler yapılmıştır. İlçe ve yakın çevresinde yapılan ve yapılacak olan festival ve şenlik gibi etkinliklerde yöreye özgü geleneksel kültürel ürünlerin tanıtımı ve satışı için uygun ortam oluşturulmuştur. Ayrıca düzenlenen bu etkinlikler aracılığıyla yörenin sahip olduğu diğer eko turizm etkinlikleri çeşitleri konusunda yöre tanıtılıp bilgiler verilerek gelen ziyaretçi ve turistlerin ilgileri doğrultusunda bu etkinliklere yönlendirilmesi de sağlanmıştır.     

Kuş Gözlemciliği   27 Eylül 2009'da düzenlenen 2.Çoruh Vadisi Kuş Gözlem Festivali Uzundere ilçesinde gerçekleştirilmiştir.Türkiyenin her köşesinden kuş göçünü ve türlerini görmek isteyen hayvan severler ilçemizde 3 gün boyunca 200 çeşit kuş türünün göçüne şahitlik etmişler ve fotoğraf çekmişlerdir.       

  Kelebek Gözlemciliği   Her yıl yapılan bu festival Uzundere İlçesi ve yakın çevresi topoğrafik yapısı, iklim koşulları ve yağış gibi etkenler bölgenin bitki çeşitliliğini artmasını sağlamış, bu durum diğer canlı gruplarının da barınmasına imkan tanımıştır. Kelebek türleri açısından da önem arzeden Uzundere İlçesi ve yakın çevresi kelebekler açısından da önemli türleri barındırmaktadır. Son yıllarda kelebek gözlemciliği konusuna ilgi duyanların giderek artması ve kelebek gözlemciliği turlarındaki yoğun artış sebebiyle Uzundere İlçesi ve yakın çevresini kelebek gözlemciliği faaliyetleri açısından önemli bir değere sahip olmaktadır.   

  Yaban Hayatı Gözlemciliği   Uzundere İlçesi ve yakın çevresi de bu zenginliğin bir bölümünü içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca alan, içerdiği, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi(Rupicapra rupicapra), Dağ Keçisi (Capra aegagrus) (Şekil..), Kurt (Canis lupus), Yaban Kedisi (Felis silvestris), Vaşak (Lynx lynx) populasyonları ile önemli memeli alanı niteliğindedir. Alan, içerdiği tüm bu özelliklerin bir birleşimi olarak aynı zamanda Önemli Doğa Alanı statüsü taşır.Her yıl Mart ayında düzenli olarak yaban hayvanları hayvan severler tarafından izlenirler.       

 

 

Projenin Adı: Yıkıklar Doğa Çevre Koruma ve Çoruh Vadisinin Eurovelo Bisiklet Ağına Katılım Projesi

Projenin Konusu: Turizme Yönelik Küçük Ölçekli Alt Yapı Projesi (Bisiklet Yolu Yapımı, Kamp Çadırı, Uyku Tulumu, Mat alımı, Göl Temizliği, Proje Kapsamında Bilgisayar alımı)   

Destekçisi: KuzeyDoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA)   

Miktarı: 642.850,60 TL   

Tarihi: 2013 YILI