SPOR PROJELERİ

  Karakucak Güreşleri Uzundere Belediyesi tarafından her yıl 29 Ekimde Karakucak Güreşleri düzenlenmekte ve yurt içinden ve dışından çok sayıda sporcu ve seyirci katılmaktadır. Cumhuriyet'in kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden beri aralıksız olarak devam eden güreşler ile bu güzel geleneğin diğer kuşaklara aktarılması istenmektedir.   

  Trekking   Uzundere İlçesi ve yakın çevresinde çeşitli vadi ve yayla oluşumlarıyla farkli zeminlere sahip, bazen tırmanmayı gerektiren, bazen de sadece sarıçam ormanlarının arasından yürünebilecek, bazen de göl ve şelaleler arasından geçilen pek cok dağ yürüyüşü rotası bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNDP işbirliğinde; Efes Pilsen finansal desteği ile yürütülmekte olan Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi kapsamında Uzundere İlçesi ve çevresinde dağ yürüyüşü rotaları çıkartılmıştır. Uzundere İlçesi ve çevresinde bu rotaların büyük çoğunluğu GPS sistemi ile işaretlenip, parkurların özellikleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İlk olarak rota oluşturabilecek bölgelerin bir ön çalışması yapılarak öncelikle yerel halkla görüşülüp rotalar hakkında fikirlerine de başvurulmuştur. Bu kapsamda Uzundere İlçesi ve yakın çevresinin trekking parkurları açısından sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarma, bölgedeki yerel halkı bu bölgeye gelecek kişilere rehberlik etmeleri konusunda teşvik etme ve bunların yanı sıra var olan turizm potansiyeline farklı bir açıdan bakıp yorum yapabilme imkanı sağlayacaktır. Uzman ekip ve yerel halktan katılımcılarla birlikte yapılan trekking rota calışmaları ve değerlendirmeleri sonucu kapsamında Uzundere İlçesi ve yakın çevresi için farklı zorluk derecelerine sahip 8 rota GPS sistemi ile tespit edilmiştir. 

Bunlar;   Cevizli Yaylası Uzunkavak-Yedigöller Sapaca Yaylası Engüzek Kalesi Paisor Yaylası Öskvank Kilisesi Carmis Yaylası Balıklı Köyü   

  Rafting   2012 yılında Türkiye Rafting şampiyonası ayağı ilçemizde organize edilmiştir.Bu organizasyona ilçemizden birçok sporcu ve rafting takımları katılmıştır.   

  Buz Tırmanışı   Uluslar arası önem taşıyan Türkiyede ilk defa organize edilen donmuş şelalelere tırmanış 21 ocak 2015 tarihinde ilk kez ilçemizde düzenlenmiş olup 17 ülkeden 200 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir.     

DAP FEST-GENÇ 2. Doğu Anadolu Gençlik Festivali 11-17 haziran 2014 tarihleri arasında Gençlik Spor Bakanlığımızın onayladığı DAP FEST-GENÇ projesine ilçemiz ev sahipliği yapmıştır.Yabancı dil eğitimi ve hareketlilik  programları ile gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamıştır.Profesyonel bisiklet turu,amatör bisiklet turu,doğa yürüyüşleri,kaya tırmanışları,rafting,göl kanosu,deniz bisikleti,oryantiring,sabah sporu,futbol turnuvaları gibi birçok aktiviteyi ilçemizde gerçekleştirmiştir.